Witaj szkoło, dobrze cię znów widzieć
Festivals and Special Days in English speaking countries and in Poland.
Festivals and Special Days in English speaking countries and in Poland.
Święta i dni szczególne w krajach anglojęzycznych i w Polsce.
Wszyscy lubimy święta państwowe i dni wolne od pracy a także dni szczególne, które bardzo podobają się dzieciom i młodzieży. Dają nam chwilę wytchnienia i odpoczynku w zabieganej codzienności,
a także pozwalają na przypomnienie sobie, kto lub co jest dla nas ważne. Czasami są chwilami szaleństwa, zabawy, psot lub pretekstem do wyznania uczuć.
Polacy słyną z “długich weekendów”. Okazuje się jednak, że Brytyjczycy, Amerykanie, Kanadyjczycy, Australijczycy czy mieszkańcy Nowej Zelandii też mają ich kilka w roku.
W serii artykułów o świętach i dniach szczególnych postaram się krótko zaprezentować rezultaty lekcji poświęconych konkretnym okazjom.
Celem tego typu lekcji jest uświadomienie uczniom różnic w postrzeganiu życia społecznego w różnych obszarach świata. Chodzi o to, aby uczeń nauczył się doceniać tradycję i dziedzictwo kulturowe krajów anglojęzycznych i Polski.
W bieżącym roku szkolnym prezentowałam już prace uczniów wykonane podczas lekcji realioznawczych, np. Independence Day ( Święto Niepodległości), Andrzejki (St. Andrew’s Day), Mikołaj ( Santa Claus).
W nowy rok weszliśmy serią lekcji na oddziałach szpitalnych poświęconym Dniu Babci
i Dziadka (Grandparents’ Day).
Pomysł utworzenia święta w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku.
Jest to rodzinne, świeckie święto, obchodzone w Polsce 21 i 22 stycznia w celu uhonorowania dziadków. Przyjęło się, że w ten dzień wnuki składają życzenia swoim dziadkom, a w przedszkolach, świetlicach i innych instytucjach opiekuńczo-wychowawczych organizowane są spotkania, pokazy artystyczne dzieci i poczęstunek.
Amerykańskim (w USA i Kanadzie) odpowiednikiem dni dziadka i babci jest Narodowy Dzień Dziadków, National Grandparents Day. Nie jest więc świętem rozdzielonym na dwa dni.
W USA jest to święto oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowione w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy Labour Day,
które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA, jak i Kanadzie. Tak więc Dzień Dziadków w obu krajach również obchodzony jest we wrześniu.
Dzień ten ma swój oficjalny hymn A Song for Grandma and Grandpa („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a symbolem tego dnia jest niezapominajka.
W Wielkiej Brytanii National Grandparents Day obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.
Podczas lekcji na oddziale Neuropsychiatrii dzieci rozmawiały o swoich dziadkach, opisywały w języku angielskim ich wygląd zewnętrzny i cechy charakteru. W dalszej części zajęć uczniowie wykonali prace plastyczne ilustrujące swoich dziadków, poświęcając kilka zdań cechom charakteru za które ich kochają.
Kolejną okazją były Walentynki, czyli St. Valentine’s Day obchodzony we wszystkich krajach 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.
Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.
Na oddziale Neuropsychiatrii lekcja walentynkowa została przygotowana i poprowadzona wspólnie z panią Anną Stadnicką- Szymków. Uczniowie tworzyli wierszyki z życzeniami dla swoich Walentynek i umieszczali je w serduszkach lub innych ilustracjach związanych tematycznie z tym świętem.
Każda tego typu lekcja kończyła się przygotowaniem prezentacji prac uczniów, omówieniem ich i ocenieniem wkładu pracy dzieci w poszczególne zadania.
Opracowała: Mariola Kliszewska
Nauczyciel języka angielskiego