Stobrawskie Centrum Medyczne w KupStobrawskie Centrum Medyczne w KupUniwersytecki Szpital Kliniczny w OpoluWojewódzki Szpital Specjalistyczny
Jednostka Samorzadu

Jest gazetka, zobacz teraz, wakacje tuż tuż

Rodacy Bohaterom

rodacy logo.pngW lutym 2021 r. z inicjatywy Dyrektor naszej Szkoły pani Jolanty Woś – Radziej została zainicjowana współpraca ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen, która zajmuje się pomocą Polakom na Wschodzie. Koordynatorem akcji na naszą placówkę została nauczycielka historii Teresa Podolak. W naszej Szkole nauczyciele, uczniowie oraz przedszkolaki wraz z rodzicami robili laurki oraz układali życzenia w celu okazania wsparcia dla Polaków mieszkających na Wschodzie. Oprócz tego dyrektor, pani dyrektor, nauczycielki, nauczyciele oraz pani księgowa - razem stworzyli niezwykle bogatą paczkę, którą wraz z kartkami - przekazano Stowarzyszeniu Odra-Niemen – na ręce koordynatora Oddziału Opolskiego - panu Marcinowi Żukowskiemu.

 Rodacy Bohaterom to program stworzony w 2010 roku przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, dzięki spotkaniu z płk. Weroniką Sebastianowicz, Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Zaczęto od zbiorki darów na Święta pod nazwą “Paczka dla polskiego kombatanta na Kresach”. Obecnie Rodacy Bohaterom to obok zbiórki darów dla weteranów, także szeroki obszar edukacji historycznej, dbanie o polskie kwatery na Kresach, współpraca ze środowiskiem kombatantów w Polsce i poza jej granicami.

2020 rok to czas pandemii, który zmienia wszystko w życiu Stowarzyszenia. Jest trudność ze zbiórką darów, szkoły, stali partnerzy, są wyłączane z działań i możliwości współpracy, a granice zamknięte.  Naszykowano zatem w tym wyjątkowym czasie inne formy wsparcia, bo zapomnieć o bohaterach naszej wolności nie możemy. Pamiętać musimy o polskich seniorach, którzy na Kresach oddali Polsce całe swoje życie. Wspiera się w bieżącej codzienności weteranów mieszkających w Polsce, często samotnych, którzy utracili teraz ostatnią radość kontaktów z młodzieżą szkolną.

10 lat działania programu Rodacy-Bohaterom w liczbach

32827                           

Paczek Pamięci

493300

Przebytych kilometrów

410247

Kilogramów zebranych darów

1120

Wspartych opieką Bohaterów

36261

Postawionych zniczy

334

Zrealizowane projekty

18

Wyremontowanych miejsc pamięci

      W czasie pandemii, szczególnie ważna jest pamięć o Tych, którzy dali nam wolność, którzy poza granicami pracują dla Polski, a ten trudny czas odcina nas od siebie. Poprzez życzenia, słowa od siebie, pozdrowienia włączamy się w przekaz pamięci. Możemy przesyłać pisma na adres pocztowy oddziałów Odry-Niemen, drogą mailową. Można tworzyć autorskie multimedia, plastyczne dzieła. Wszystko trafi do adresatów: kombatantów w Polsce i na Kresach, Rodaków zza wschodniej granicy - Białoruś, Litwa, Łotwa, Ukraina, Mołdawia, Kazachstan. W czasie pandemii nie będzie w całej Polsce setek stacjonarnych punktów zbiórek darów, jak to było przez ostatnie 10 lat. Nie rezygnujemy jednak z tej formy akcji i zostawiamy oddziały Odra-Niemen, jak główne lokalne miejsca zbierania darów i informacji o zadaniu w regionie.

Źródło informacji: https://rodacybohaterom.pl/aktualnosci/rodacy-bohaterom-edycja-2020-2021/

Oprac. Teresa Podolak – nauczycielka historii i WOS. Zdjęcia: Teresa Podolak

1.jpeg2.jpeg3.jpeg4.jpeg5.jpeg6.jpeg7.jpeg8.jpeg

Data
23 czerwca
niedziela
Kalendarz