Stobrawskie Centrum Medyczne w Kup Stobrawskie Centrum Medyczne w Kup Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
Jednostka Samorzadu

Fajnie, że jesteś z nami...

Dzień Kubusia Puchatka

18.01 Światowy Dzień Kubusia Puchatka

   Historia Kubusia Puchatka związana jest z synem autora, Christopherem. Podczas wycieczki do zoo, syn autora zachwycił się niedźwiedzicą o imieniu Winniepig. Chłopiec dostał maskotkę z podobizną zwierzęcia i nigdy się z nią nie rozstawał. Alan Alexander Milne, obserwując niezwykłe przywiązanie syna do maskotki, postanowił stworzyć bajkę inspirowaną ich "przyjaźnią". Bohaterem bajki został chłopiec o imieniu Christopher oraz miś o imieniu Winnie the Pooh (puchatek). Nazwa Puchatek pochodził od przezwiska łabędzia, którego Milne spotkał na wakacjach. Pozostali bohaterowie jak tygrysek, królik prosiaczek itp. często powstawali od zabawek chłopca.

kp1.jpeg

Autor słynnej opowieści roku urodził się 18 stycznia 1882 . Rocznica urodzin autora misia o bardzo małym rozumku stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka.

kp2.jpeg kp3.jpeg

Po ponad 96 latach od ukazania się powieści (drukiem ukazał się w Londynie 1926) do dzisiaj słynne są powiedzenia, które weszły do kanonu aforyzmów z zakresu literatury pięknej :

"Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałbym żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie".

-Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?

-Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.

A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy? – Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie o tym niezwykłym bohaterze i przeczytania opowiadań dziecku lub powrócenia samemu do ciepłych historii. Na oddziale Neuropsychiatrii również obchodziliśmy tą wyjątkową rocznicę. Dzieci malowały postaci ze słynnej opowieści o Puchatku. Mali pacjenci chętnie tworzyli farbkami własne kompozycje kolorystyczne Kubusia i jego przyjaciół.

kp4.jpeg kp8.jpeg

Po wykonaniu prac, dzieci własnoręcznie powiesiły swoje „dzieła”. Powstała „Wystawa na sznurku”. Mali przyjaciele Kubusia wykonali też napis – hasło wystawy. Wszystkie dzieci biorące udział w wydarzeniu były zaangażowane w podklejanie taśmą swoich prac i mocowanie ich na przygotowanym sznurku. To samo w sobie generowało ruch, doskonalenie umiejętności zgodnego współdziałania w zespole i zadowolenie wykonanego zadania.

kp5.jpeg

Tego dnia sięgnęliśmy też do lektury Kubusia Puchatka. Wersja obszerniejsza była przeczytana przez wychowawcę natomiast wersję przeznaczoną dla dzieci mniejszych, czytała mała pacjentka. Bajka o sympatycznym misiu, który nade wszystko kochał miód i w Stumilowym Lesie miał cudownych przyjaciół, przetrwała próbę czasu i do dziś bawi kolejne pokolenia.

kp6.jpeg kp7.jpeg

Tekst i zdjęcia opracowała Bożena Zając, nauczyciel wychowawca

Data
05 października
środa
Kalendarz