Stobrawskie Centrum Medyczne w KupStobrawskie Centrum Medyczne w KupUniwersytecki Szpital Kliniczny w OpoluWojewódzki Szpital Specjalistyczny
Jednostka Samorzadu

Jest gazetka, zobacz teraz, wakacje tuż tuż

Akcja Żonkile 19 kwietnia 1943

Akcja Żonkile 19 kwietnia 1943 – POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM

żonkil.jpegW tym roku po raz trzeci przyłączamy się do Akcji Żonkile – projektu społeczno-edukacyjnego, który upamiętnia wydarzenia związane z powstaniem w getcie warszawskim (19 IV – 16 V 1943). Organizatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Akcja „Żonkile” to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Uczniowie klas VI – VIII szkoły podstawowej oraz I-III szkoły ponadpodstawowej na lekcjach historii i języka polskiego poszerzali swoją wiedzę na temat powstania ludności żydowskiej w Warszawie. Korzystając z zasobów edukacyjnych Muzeum Historii Żydów Polskich Polin uczniowie poznali trudną historię młodych Żydów na podstawie opowieści "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych, autorki m.in. poruszającej temat wojny książki "Pan Apoteker". Z kolei film, który przybliżył uczniom problem ludności żydowskiej i jej tragedii w czasie II wojny światowej nosił tytuł: „Nie było żadnej nadziei”. Uczniowie na lekcji historii samodzielnie wykonali także papierowe żonkile.

Oprac.: Teresa Podolak – nauczycielka historii i wos


żonkil1.jpegżonkil2.jpeg


 

Data
23 czerwca
niedziela
Kalendarz