Stobrawskie Centrum Medyczne w KupStobrawskie Centrum Medyczne w KupUniwersytecki Szpital Kliniczny w OpoluWojewódzki Szpital Specjalistyczny
Jednostka Samorzadu

Jest gazetka, zobacz teraz, wakacje tuż tuż

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

12 maja obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
i Położnych.

Święto obchodzone corocznie 12 maja ustanowione zostało przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. Data wybrana została nieprzypadkowo. Tego dnia urodziła się Florence Nightingale, prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa.

Zawód pielęgniarki ma już tysiące lat, a jednak mimo ciągłego postępu technologicznego w medycynie żaden aparat ani urządzenie nie jest w stanie zastąpić kompetencji, troski i współczucia, jakie daje człowiek pragnący służyć choremu i cierpiącemu.

To właśnie pielęgniarki i położne są przy swoich pacjentach w najtrudniejszych i najważniejszych chwilach życia. Towarzyszą podczas narodzin i ostatniego pożegnania. Zawsze gotowe nieść pomoc, wysłuchać, powiedzieć coś ciepłego. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych jest więc znakomitą okazją, żeby docenić ich pracę, zaangażowanie i wybór wyjątkowego zawodu.

Dziękujemy Pielęgniarkom i Pielęgniarzom  za profesjonalną pracę, cierpliwość oraz empatię, jaką obdarzacie Pacjentów. Życzymy Im dobrego zdrowia, wszelkiej pomyślności, spełnienia marzeń oraz samych pogodnych  i radosnych dni. Na lekcjach u pani Teresy Podolak oraz Alicji Całus młodzież miała okazję wykonać własnoręcznie laurki, by osobiście je wręczyć wybranym przez siebie Pielęgniarkom lub Pielęgniarzom.

Oprac. T. Podolak – nauczycielka historii i wos, foto: T. Podolak

tp1.jpegtp2.jpegtp3.jpegtp4.jpegtp5.jpegtp6.jpeg

Data
23 czerwca
niedziela
Kalendarz