Stobrawskie Centrum Medyczne w KupStobrawskie Centrum Medyczne w KupUSK.jpegWojewódzki Szpital Specjalistyczny
Jednostka Samorzadu

Miło Cię znów zobaczyć - jest gazetka poczytaj

Akcja Żonkile 19 kwietnia 1943 – POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM

żonkil 1.jpeg
   W tym roku po raz czwarty przyłączamy się do Akcji Żonkile – projektu społeczno-edukacyjnego, który upamiętnia wydarzenia związane z powstaniem w getcie warszawskim (19 IV – 16 V 1943). Organizatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Akcja „Żonkile” to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Uczniowie klas IV – VIII oraz szkół ponadpodstawowych na lekcjach historii i języka polskiego poszerzali swoją wiedzę na temat powstania ludności żydowskiej w Warszawie. Korzystając z zasobów edukacyjnych Muzeum Historii Żydów Polskich Polin uczniowie poznali trudną historię młodych Żydów na podstawie opowieści "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych, autorki m.in. poruszającej temat wojny książki "Pan Apoteker". Z kolei film, który przybliżył uczniom problem ludności żydowskiej i jej tragedii w czasie II wojny światowej nosił tytuł: „Nie było żadnej nadziei”.

żonkil 2.jpeg
Uczniowie na lekcji historii samodzielnie wykonali także papierowe żonkile.

żonkil 3.png

 

 

Oprac.: Teresa Podolak

Zdjęcia: własne oraz domena publiczna

Data
27 kwietnia
niedziela
Kalendarz