Stobrawskie Centrum Medyczne w KupStobrawskie Centrum Medyczne w KupUniwersytecki Szpital Kliniczny w OpoluWojewódzki Szpital Specjalistyczny
Jednostka Samorzadu

Jest gazetka, zobacz teraz, wakacje tuż tuż

Dlaczego żonkile?

Uczniowie naszej Szkoły w 2022 r. na lekcjach historii biorą udział w Projekcie Żonkile, który jest związany z upamiętnieniem historii Żydów - obywateli II Rzeczypospolitej, uczestniczących w dramatycznych wydarzeniach związanych z tragedią powstania w getcie warszawskim.
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

IMG_20220614_154538.jpeg
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom, składał tam żółte kwiaty.
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.
IMG_20220614_154516.jpeg
Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. W tym roku udział w kampanii odbywa się pod hasłem miłości i związany jest z formą manifestacji sprzeciwu
przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.
Screenshot_20220614_172231.jpeg
Teresa Podolak     

Data
23 czerwca
niedziela
Kalendarz