Witaj szkoło, dobrze cię znów widzieć
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
Mali artyści na pediatrii
Prace konkursowe pt. ,,Słodziaki" w klasach 1-3 oraz grupie przedszkolnej na pediatrii.
Zajęcia eksperymentalne z fizyki
na oddziale chirurgii dziecięcej
Zdjęcia i prowadzenie zajęć: Małgorzata Koralewska
Warsztaty ekologiczne na pediatrii
Pod koniec września na pediatrii odbyły się warsztaty ekologiczne poprowadzone przez panie z Urzędu Miasta, w ramach projektu, wraz z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown”. Tematyka poświęcona była postępowaniu z odpadami komunalnymi. Nasze dzieci poznały zasady ich segregowania bądź tylko utrwaliły je sobie. Podczas zajęć miały okazję wziąć udział w znanej zabawie nawiązującej do Koła Fortuny, otrzymując ciekawe nagrody za prawidłową odpowiedź, a mianowicie: magnesy, zakładki do książki, ołówki, długopisy i inne. Świetlica z kolei wzbogaciła się o karty do gry „Czarny Piotruś”, puzzle i gry edukacyjne; wszystko o tematyce ekologicznej, a także niszczarkę do plastikowych butelek i pojemnik na zużyte baterie. Zajęcia zakończyły się warsztatami plastycznymi polegającymi na przygotowaniu różnych zwierzątek ze starych płyt CD. Gościem specjalnym zaś była duża Mucha – Odpaducha, z którą dzieci mogły się pobawić, a wręcz poszaleć.
Karina Starosta - wychowawca
Warsztaty wielkanocne
W świetlicy na oddziale pediatrii na kilka dni przed Wielkanocą odbyły się warsztaty tradycyjnego zdobienia jajek. Przyszli również pacjenci z chirurgii dziecięcej.
Warsztaty poprowadziła zaproszona przez nas twórczyni ludowa pani Irena Zawadzka ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych, reprezentująca Muzeum Wsi Opolskiej. Pani Irena pięknie opowiadała o tradycjach i zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi, a dzieci z zainteresowaniem słuchały. A potem już rozpoczęła się praktyczna część- warsztaty tworzenia pisanek, czyli zdobienia jajek różnymi technikami. Nasi pacjenci poznali dwie techniki: skrobali pomalowane wcześniej jajka, czyli robili tradycyjne kraszanki i wytrawiali wzory octem. Pomocne były wydrukowane motywy. Okazało się, że niektóre dzieci mają już pewne doświadczenia; dla innych dzieci był to debiut. Ale co najważniejsze - każdy próbował (rodzice też) tworzyć niepowtarzalną pisankę, co wymagało skupienia i wytrwałości. Na koniec mogliśmy podziwiać efekty twórczości naszych zdolnych i zaangażowanych dzieci.
Niebawem opolskie pisanki mają trafić na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Trwają też starania, żeby pisanki zostały wpisane na światową listę UNESCO.
Opracowała: Katarzyna Bednarz, nauczyciel przedszkola
DZIEŃ KOBIET NA ODDZIALE
W minionym miesiącu marcu, na oddziale dziecięcym – chirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu, panowała miła, wiosenna atmosfera. Wszystkie dzieci cieszyły się z tak szybkiego a zarazem nieoczekiwanego przyjścia wiosny. Wystrój oddziału, tematyka prac dziecięcych od razu zmieniły się z zimowych, na zielone i kolorowe symbole nowej pory roku. Jednym z wyjątkowych dni minionego miesiąca, był ten w którym Panie - te duże i małe - są najważniejsze, a mianowicie „Dzień Kobiet”.
Poranek rozpoczynający dzień 8 marca był wyjątkowy, bo obfity w ciepłe promienie słoneczne i prześliczne błękitne niebo, czego efektem był wesoły nastrój i rozpromienione twarze wszystkich pacjentów, a w szczególności dziewczynek. Chłopcy już na początku zajęć miło zaskoczyli swoje koleżanki, przekazując każdej z osobna napisane samodzielnie przez siebie życzenia i wierszyki. Nie zabrakło również życzeń dla Pani prowadzącej zajęcia.
Oto kilka z nich:
Bukiet wykonany przez dzieci
„Ty obchodzisz święto swoje,
Ja na warcie przy tobie stoję,
I życzenia na tę chwilę,
Składam tobie bardzo miłe.”
Krzysztof
„Bądź bardzo mądra,
Bądź bardzo miła.
Bądź zawsze szczera,
No i szczęśliwa.”
Piotrek
„8 Marca dzień radosny,
dużo kwiatów, dużo wiosny.
Wszyscy chcą Ci złożyć życzenia,
zdrowia, szczęścia, powodzenia.
Mateusz
W dalszej części zajęć, cała grupa rozpoczęła rozważania nad tematem „Jak wyglądałby obecny świat bez kobiet?”, „Czy Panie są potrzebne?”, „Jak powinny wyglądać obchody Dnia Kobiet?”. Na powyższe tematy rozgorzała szeroka dyskusja, której wynikiem były konkretne, wygłaszane przede wszystkim przez chłopców stwierdzenia np.:
- „świat bez dziewczynek byłby nudny”,
- „świat bez dziewczyn byłby po prostu brzydki”,
- „świat bez kobiet? A skąd byłyby dzieci – to przecież oczywiste że są potrzebne”,
- „kobiety codziennie powinny mieć swoje święto i dostawać prezenty”.
Po burzliwej wymianie swoich poglądów grupa jednogłośnie stwierdziła, że świat bez kobiet po prostu by nie istniał! Następnie wszyscy uczestnicy zajęć poznali historię obchodów Dnia Kobiet, których pierwowzorem były obchodzone w pierwszych dniach marca, w starożytnym Rzymie Matronalia. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia
W świecie współczesnym, pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych, których zadaniem było zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na przestrzeganie praw kobiet i docenienie ich obecności w życiu społecznym.
Kolejnym punktem zajęć, już oczekiwanym przez dzieci było wykonanie drobnych upominków dla wszystkich Pań – małych i dużych, przybywających w oddziale. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki uczestniczący w zajęciach rozpoczęli pracę. W rękach „twórców” zaczęły powstawać, wykonywane przeróżnymi technikami, kolorowe kwiaty: z bibuły, z papieru, ozdobione liśćmi, w pełni kwitnące lub będące jeszcze w pączkach. Wkrótce powstały przepiękne bukiety i kompozycje kwiatowe.
Kwiaty wykonane przez dzieci na zajęciach
Ostatnim punktem zajęć było wręczenie przepięknych kwiatków wszystkim obecnym dziewczynkom, co zaskutkowało miłą i pełną radosnej gwary atmosferą. Dzieci z nieukrywanym żalem opuszczały salę zajęć a echo tak wesołego i miłego dnia było przekazywane przez kilka kolejnych dni.
Książki, teatrzyk i motyle
Biblioteczka małego pacjenta w świetlicy, na oddziale pediatrii po raz kolejny wzbogaciła się o nowe książki, m.in. bajki, encyklopedie, książki przygodowe. Książki zostały zebrane w ramach zbiórki, prowadzonej przez czytelników, a przekazały je nam panie bibliotekarki z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu. Nasi goście sprawili dzieciom -pacjentom jeszcze inną niespodziankę. Pani Justyna Jurasz wystawiła mini teatrzyk Kamishibai ( teatrzyk obrazkowy) przy udziale naszych pacjentów. Bajka o motylu i magicznych słowach spodobała się wszystkim uczestnikom. Panie zachęcały wszystkich do bycia życzliwym wobec innych i do pokojowego rozwiązywania problemów. Panie zaproponowały też dzieciom pracę plastyczną - wykonanie motyla z papieru dowolną techniką, według własnego pomysłu, korzystając z dostępnych materiałów. Motyle powstały przepiękne, każdy był wyjątkowy! Pomimo, że jeszcze trwała kalendarzowa zima - powiało wiosną!
Programowanie z robotami…
3 grudnia na oddziale pediatrii gościliśmy dwóch informatyków pana Sławomira Górniaka i pana Bartosza Zacharewicza. Obydwaj są pracownikami MODN-u w Opolu. Panowie prowadzą różne, ciekawe szkolenia dla nauczycieli, ale też dla uczniów z zakresu informatyki. Panowie przynieśli mnóstwo ciekawych przedmiotów z sobą.. I poprowadzili zajęcia w dwóch grupach wiekowych. Dla dzieci przedszkolnych była dydaktyczna gra planszowa( dwustronna mata piankowa) z robotem w roli głównej Robot miał wykonać konkretne zadania odczytywane z gotowych kart, np. miał zanieść list na pocztę; z biletem pójść do kina, miał podjechać na myjnię, żeby umyć samochód itp. Ale – co najważniejsze- drogę, jaką miał pokonać dziecko musiało zakodować, używając przycisków zadaniowych umieszczonych na robocie. Pan Sławomir na początku wszystko wyjaśnił, a potem dzieci z ochotą i z dużym zainteresowaniem próbowały same zaprogramować trasę dla robota… Stopniowo dzieci radziły sobie z tym coraz lepiej.. W tym samym czasie starsza grupa z panem Bartkiem poznawała podstawy programowania z wykorzystaniem mini-robotów-Ozobotów. Grupa ta miała kilka propozycji- rysowanie trasy dla robotów; układanie puzzli, spacerek po Opolu.. ! Rysując trasy dla Ozobotów i proste kolorowe kody dzieci programowały zadania. To one decydowały o tym, jak będzie się zachowywał robot! Wykonywały w ten sposób swoje pierwsze zadania z programowania, jednocześnie uczyły się szuka optymalnych rozwiązań.. Puzzle natomiast doskonale urozmaicają programowanie z Ozobotem. Dzieci aktywnie uczą się podstaw programowania rozwijając przy tym kreatywność i logiczne myślenie. Zestaw 96 puzzli o różnych funkcjach (linie proste, zakręty, zawracanie, pauzy, itp.) pozwala na tworzenie skomplikowanych i pętli, które musi pokonać Ozobot. Był też „spacerek” po Opolu, czyli zwiedzanie najciekawszych zabytków w Opolu z Ozobotami. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie i zaangażowanie naszych pacjentów. Warto będzie takie fascynujące zajęcia powtórzyć
Opracowała: Katarzyna Bednarz- nauczyciel przedszkola
„Wszystkie dzieci Mikołaja witają, wszystkie dzieci na Mikołaja czekają…”
Akcja „ Mikołaj” to było bardzo dużo przygotowań - dekoracji, ozdób oraz zaprojektowanie gazetek ściennych, w których wzięli udział zarówno dzieci , jak i nauczyciele i wychowawcy oraz rodzice dzieci, a nawet i studenci pielęgniarstwa…Choć pracy było bardzo dużo, to jednak udało się zdążyć na czas. Zrobiło się zimowo-świątecznie. Mikołaj już mógł przyjść....
W czwartek, 6 grudnia poranek na oddziale pediatrii rozpoczął się od próby generalnej od rana trwały próby zespołu młodych lekarzy grającego na fletach, gitarze i syntezatorze. Sala - świetlica pomieściła wyjątkowo dużo osób. Samo spotkanie dzieci - pacjentów z Mikołajami było bardzo rozśpiewane i radosne. Wspólne śpiewanie kolęd, piosenek o zimie, o Świętach to – na początek, a potem już było to, na co czekały wszystkie dzieci - rozdawanie prezentów przez Mikołajów. Dzieci z pediatrii i z chirurgii dziecięcej dostały po kilka paczek. Były w nich m. in. książki, gry, pluszaki, owoce, słodycze, a w tym i pierniki… Mikołaje - były m.in. z Wyższej Szkoły Bankowej - koło naukowe oraz z Policji. Dzieci się cieszyły, ich rodzice i opiekunowie też. Prezenty dostały też maluszki i dzieci leżące z pediatrii, z chirurgii dziecięcej. Dzieciom podobało się i były zadowolone z prezentów.
W piątek też czekały na dzieci niespodzianki. Tym razem był to „prawdziwy” desant Mikołaja i superbohaterów - Batman, Spiderman, Superman, Bob Parr. Wyjątkowi goście weszli na oddział prosto przez okno! Wcześniej zjechali po linach z dachu szpitala. Te niecodzienne manewry obserwowali z zaciekawieniem dzieci - pacjenci z korytarza szpitalnego, skąd był najlepszy punkt widokowy Mikołaj z workiem prezentów w otoczeniu superbohaterów pojawił się w świetlicy. Mikołaj zapraszał indywidualnie każde dziecko do siebie, chwilę z nim rozmawiał i dawał prezent - ogromną czekoladę. Dzieci w podziękowaniu zaśpiewały piosenkę o Mikołaju, wspólnie kolędę, dedykowały mu wiersze i obdarowały Mikołaja i jego pomocników kartkami świątecznymi i choinkami. A na koniec – był czas na zdjęcia !!!
Opracowała: Katarzyna Bednarz- nauczyciel przedszkola
Mikołajki z Doctorem Clownem
W tym roku 6-go grudnia również nie zapomniał o nas Dr Clown. Wolontariusze z Fundacji, którzy tego dnia stali się elfami, wraz z Mikołajem odwiedzili dzieci, te mniejsze i te duże, w całym szpitalu. Począwszy od oddziału okulistyki i laryngologii, ortopedii, przeszli przez chirurgię dziecięcą i pediatrię. Mikołaj w sposób humorystyczny rozmawiał z pacjentami, a elfy rozdawały prezenty; pluszami, czerwone noski i zrobione z balonów pieski. Spotkanie to jak zwykle dało dzieciom dużo radości i pozwoliło choć na chwilę zapomnieć o przykrościach związanych z pobytem w szpitalu.
wychowawca:Karina Starosta
28 września 2018 roku gościliśmy Miss Polonia 2017 Panią Kamilę Świerc
Opolanka wzbudziła zainteresowanie, zwłaszcza wśród pacjentek. Każda młoda dama chciała sprawdzić jak korona pasuje do swojej własnej główki.
Panowie mniej entuzjastycznie, koroną nie byli zainteresowani. Ale fotka owszem.
"Podczas codziennych zajęć na oddziale pediatrii dzieciecej najmłodsze dzieci wraz z Paniami nauczycielkami wykonały plakat przedstawiający ptaki, które zimują w Polsce. Każdy mógł poznać gatunki ptakow, które nie odlatują na zimę do ciepłych krajów tylko zostają u nas. Teraz każdy może podziwiać pracę Mai, Zosi i Tomka, małych pacjentów pediatrii!"
Zofia Piątek i Anna Szymków Stadnicka
Jak co roku przed Wielkanocą, uczniowie przebywający na oddziale pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, wspólnie z nauczycielami mają okazję wykonać własnoręcznie kartki świąteczne. W tym roku kartki te zostaną dostarczone do nauczycieli emerytów naszej szkoły przyszpitalnej. Zapraszamy do galerii.
Tekst i zdjęcia: Teresa Podolak